nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 11.06.2007 11:13

Rajd na Groń Jana Pawła II

Około półtora tysięcy osób uczestniczyło 10 czerwca w XXVI Rajdzie Górskim "Szlakami Jana Pawła II" na Groniu u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia była Msza Św. na Groniu Jana Pawła II w intencji wyniesienia Papieża-Polaka na ołtarze.

W uroczystym zakończeniu rajdu wzięli udział turyści ze Śląska i Małopolski oraz innych zakątków Polski. Na szczyt dotarły również grupy z Włoch i Czech. Do Kaplicy Ludzi Gór dochodzono siedmioma trasami. Przejście najdłuższej - z Suchej Beskidzkiej - zajmuje około 6 godzin.


Po nabożeństwie rozstrzygnięto oficjalnie konkursy: wiedzy o rodzinnym mieście Karola Wojtyły, rysunkowy "Ojciec Święty w oczach dzieci" i fotograficzny "Widok z Gronia Jana Pawła II".

Ponad 1000 osób otrzymało pamiątkowe odznaki turystyczne, a najliczniejsza grupa turystów zdobyła specjalny puchar. Na trofeum wypisano słowa "Idź śladami Ojca Świętego Jana Pawła II, one prowadzą do Boga".

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wzniesiona w 1995 r. W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II.

Poprzednia nazwa Gronia Jana Pawła II to Jaworzyna.

« 1 »