nasze media MGN 07/2024

PAP/k

dodane 08.06.2007 10:53

Najstarsze krakowskie rodziny

Tytuł "Rodziny o najdłuższym krakowskim stażu" i statuetkę "Złota chwila krakowska 2007" otrzymała rodzina Morbitzerów, która może udowodnić swoją obecność w mieście od 227 lat, czyli od 1780 r.

Do konkursu na "Rodzinę o najdłuższym krakowskim stażu" zgłosiło się 15 rodów.
By udokumentować swoją historię, korzystały one m.in. z metryk urodzenia, ksiąg parafialnych, zapisków w księgach na cmentarzach. Dane te były skrupulatnie sprawdzane przez studentów historii UJ.

Rodzina Morbitzerów przybyła do Krakowa z Moraw, a jej przedstawiciel Antoni Morbitzer w XVIII w. miał w mieście sklep galanteryjny. Kolejni Morbitzerowie byli związani z wojskiem.

Na pomysł wystartowania w konkursie wpadła seniorka rodu Maria Morbitzerowa.

"Wiedzieliśmy, że jesteśmy jedną ze starszych stażem rodzin krakowskich. Teraz zdopingowani zwycięstwem będziemy szukać dalej naszych korzeni. Przypuszczalnie nasza rodzina była w Krakowie dłużej niż 227 lat, ale tego jeszcze nie zbadaliśmy" - mówiła córka Marii Morbitzerowej. Nagrodę odebrał we wtorek w imieniu rodziny Bartłomiej Litwin z synami Tytusem i Ignacym.

Dyplomy otrzymały we wtorek także rodziny: Bukowskich (220-letni staż), Fischerów (208 lat), Ciechanowskich (189 lat), Pagaczewskich (187 lat), Kowalskich (185 lata) i Karwackich (239 lat, ale z prawie stuletnią przerwą).

« 1 »