nasze media MGN 07/2024

TVP/g

dodane 02.06.2007 21:02

Smocza parada w Krakowie

Kilkadziesiąt smoków i innych stworów z całej Polski, a także Portugalii, Walii, Irlandii i Czech pojawiło się w sobotę na krakowskim Rynku Głównym. Odbywała się tam VII Międzynarodowa Wielka Parada Smoków zorganizowana w ramach obchodów 750–lecia lokacji Krakowa.

Wśród smoków były okazy małe, a także wielkie, przekraczające cztery metry długości. Wykonały je dzieci z przeróżnych materiałów: papieru, gąbek, tkanin. Parada smoków prowadzonych przez ich małych właścicieli, którym towarzyszyli rycerze oraz piękne księżniczki i damy dworu przeszła z Rynku Głównego pod Wzgórze Wawelskie. Pokaz zgromadził na swojej trasie tłumy widzów.

U stóp Wawelu rozpoczął się dwudniowy Smoczy Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez krakowski Teatr Groteska. Na scenie zaprezentują się zespoły taneczne i muzyczne odbędą się liczne zabawy i konkursy.

W sobotę wieczorem w zakolu Wisły pod Wawelem zaplanowano wielkie widowisko plenerowe łączące efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentują się wielkogabarytowe smoki z całej Europy, umieszczone na barkach i statkach, animowane przez aktorów. Na Wiśle pływać będą niezwykłe smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyć będą irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy.

Organizatorem plenerowej Wielkiej Parady Smoków w Krakowie jest od siedmiu lat Teatr Groteska. W tym roku odbywa się ona w ramach uroczystości rocznicowych 750–lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Wcześniej smoki pojawiły się w Dublinie (17–18 marca 2007) a po Krakowie przeniosą się do Pragi (1 września 2007).

« 1 »