nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

IAR/k

dodane 21.05.2007 08:46

Polscy żołnierze w Afganistanie

Liczący ponad 1300 osób polski kontyngent jest już w Afganistanie. Żołnierze, stacjonujący w Gardez sprawdzają bezpieczeństwo na ulicach miasta. Na przełomie maja i czerwca wszyscy mają być gotowi do wyjścia w teren i walki z talibami.

Misja w Afganistanie będzie najtrudniejszą misją polskich wojsk w ciągu ostatnich lat. Polacy będą walczyć z talibami w górach na wschodzie Afganistanu.

Te tereny talibowie znają bardzo dobrze. Mają tam podziemne schrony i tunele, którymi łatwo mogą przedostać się z terytorium Pakistanu.

Talibowie prowadzą wojnę partyzancką. Atakują z zaskoczenia i coraz częściej podkładają miny-pułapki bądź wysyłają do miast terrorystów-samobójców.

Dla Polaków ważne jest ułożyć sobie bardzo dobre stosunki z ludnością cywilną. Nasi żołnierze muszą bardzo dobrze orientować się w stosunkach łączących poszczególne afgańskie plemienia.

Tylko przychylność Afgańczyków może bowiem sprawić, że talibowie nie będą mieli wsparcia u lokalnych przywódców, co znacznie osłabiłoby ich siłę działania.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione