Polscy żołnierze w Afganistanie

IAR/k

publikacja 21.05.2007 08:46

Liczący ponad 1300 osób polski kontyngent jest już w Afganistanie. Żołnierze, stacjonujący w Gardez sprawdzają bezpieczeństwo na ulicach miasta. Na przełomie maja i czerwca wszyscy mają być gotowi do wyjścia w teren i walki z talibami.

Misja w Afganistanie będzie najtrudniejszą misją polskich wojsk w ciągu ostatnich lat. Polacy będą walczyć z talibami w górach na wschodzie Afganistanu.

Te tereny talibowie znają bardzo dobrze. Mają tam podziemne schrony i tunele, którymi łatwo mogą przedostać się z terytorium Pakistanu.

Talibowie prowadzą wojnę partyzancką. Atakują z zaskoczenia i coraz częściej podkładają miny-pułapki bądź wysyłają do miast terrorystów-samobójców.

Dla Polaków ważne jest ułożyć sobie bardzo dobre stosunki z ludnością cywilną. Nasi żołnierze muszą bardzo dobrze orientować się w stosunkach łączących poszczególne afgańskie plemienia.

Tylko przychylność Afgańczyków może bowiem sprawić, że talibowie nie będą mieli wsparcia u lokalnych przywódców, co znacznie osłabiłoby ich siłę działania.