nasze media Mały Gość 04/2024

IAR/k

dodane 06.04.2007 12:13

Kardynał Dziwisz w Kalwarii

"Stoję pośród was jako jeden z pielgrzymów, który razem z wami chce iść za krzyżem Chrystusa" - powiedział do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej kardynał Stanisław Dziwisz. W homilii wygłoszonej pod "Domem Piłata" kardynał mówił, że wydarzenia sprzed dwóch tysiąca lat są dalej aktualne.

Kardynał Dziwisz powiedział, że gdy osądzamy publicznie drugiego człowieka, to tak jakbyśmy wydawali wyrok na Jezusa. Podobnie się dzieje, kiedy odmawia się prawa do życia dziecku poczętemu lub nieuleczalnie choremu. Kardynał wezwał wiernych aby prosili Jezusa o moc ducha dla polskich kobiet, tak, by zawsze opowiadały się za życiem.

Kardynał Dziwisz wspomniał Jana Pawła II, jako "wielkiego pielgrzyma do Kalwarii". Postawił go jako wzór niesienia krzyża, pomimo trudu i cierpienia do końca. Prosił także o liczne powołania kapłańskie i zakonne dla archidiecezji krakowskiej.

Misteria Paschalne odprawiane są w Kalwarii Zebrzydowskiej od XVII wieku. Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyńskiego seminarium, pozostałe - jak dawniej - przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski. W tym roku zaangażowano 120-tu aktorów. Po raz drugi w rolę Chrystusa wcielił się brat Filemon, alumn WSD ojców Bernardynów.

« 1 »