nasze media Mały Gość 04/2024

Radio Watykańskie/g

dodane 05.04.2007 21:30

Wielki Czwartek w Jerozolimie

W Jerozolimie Wielki Czwartek upamiętniono modlitwą w Wieczerniku, gdzie Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Od rana wierni modlili się też w Bazylice Grobu Bożego i w Ogrodzie Getsemani.

Poranna wielkoczwartkowa liturgia w Bazylice Bożego Grobu, której przewodniczył Patriarcha Jerozolimy, abp Michel Sabbah rozpoczęła się o godz. 8.30. W skład liturgii weszła Msza z poświęcenia Krzyżma i Wieczerzy Pańskiej z symbolicznym obmyciem nóg. Po Mszy miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kaplicy Grobu Chrystusa, a po jej zakończeniu monstrancja z Najświętszym Sakramentem została wystawiona do całodobowej adoracji wewnątrz kaplicy.

Wierni ponownie zebrali się w bazylice przed godz. 15.00, aby uczestniczyć w liturgii brewiarzowej zwanej “ciemną jutrznią”. Składa się ona z 15 psalmów i 9 czytań z responsoriami, śpiewanych po łacinie.

W godzinach popołudniowych Kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa, udał się z grupą franciszkanów do Wieczernika. W tym historycznym miejscu, krótką modlitwą uczczono tajemnicę Ostatniej Wieczerzy.

Godzina Święta w Bazylice Agonii w Ogrodzie Getsemani zakończy Wielki Czwartek w Jerozolimie. O godzinie 20.00 zebrali się tam pielgrzymi i miejscowi chrześcijanie na godzinne czuwanie, któremu przewodniczył Kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa.
Ogród Oliwny i sanktuarium pozostaną otwarte do północy na prywatną modlitwę i medytację.

« 1 »