nasze media Mały Gość 04/2024

IAR/k

dodane 20.02.2007 11:15

Maszyna rozpoznająca wiek

Jedna z japońskich firm stworzyła system natychmiastowego rozpoznawania wieku. Urządzenie wykorzystuje do tego celu fotografię człowieka.

Urządzenie wykonuje zdjęcie, a następnie porównuje je z wizerunkami osób znajdującymi się w bazie danych. Bazę tę tworzy milion fotografii ludzi w różnym wieku - od 3-ech do 80-ciu lat.

Są to głównie zdjęcia Azjatów. Skanując i analizując fotografie urządzenie porównuje cechy charakterystyczne dla danego wieku. Na przykład oczy dzieci są proporcjonalnie większe i zwykle znajdują się nieco niżej niż u dorosłych. Poza tym dzięcięce twarze są pozbawione zmarszczek, a policzki bardziej zaokrąglone.

System natychmiastowego rozpoznawania wieku ma być wykorzystywany na przykład w salonach gier przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Ma być również instalowany we wszechobecnych w Japonii automatach sprzedających alkohol i papierosy. Urządzenie wyposażone w ten system będzie samo rozpoznawać czy dana osoba jest pełnoletnia i czy można jej sprzedać alkohol lub papierosy.

Zdaniem producentów precyzja urządzenia do natychmiastowego rozpoznawania wieku wynosi 90 procent.

« 1 »