nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 13.02.2007 10:08

Kongres Dzieła Pielgrzymkowego w Rzymie

Starożytnym drogom prowadzącym do Rzymu, Jerozolimy i Santiago de Compostela poświęcony jest włoski kongres Rzymskiego Dzieła Pielgrzymkowego.

Zorganizowano go już po raz 15. Rozpoczęte 12 lutego obrady dotyczą zarówno ówczesnych pielgrzymek, jak i ich wkładu w budowę chrześcijańskiej Europy.

Mówi Ks. Andreatta:
Chcemy poprzez pielgrzymki, szlaki przemierzane przez pielgrzymów ponownie odkryć i ukazać korzenie chrześcijańskie, które stanowią podstawę kultury europejskiej.(...)

Proponujemy w tym roku wszystkim współpracownikom i przyjaciołom, aby pielgrzymki stały się prawdziwym poszukiwaniem wewnętrznym, mocnym przeżyciem, w obrębie którego każdy mógłby odkryć swą tożsamość - a jest nią nasza tożsamość chrześcijańska.(...)

Pielgrzymka jest formą ewangelizacji. (...) Pomaga ona człowiekowi poprzez podróż wewnętrzną odkryć w sobie ową prawdę i światło. Pozwala ona poprzez doświadczenie sanktuariów odkryć misterium, które znajduje się w tym, co Boże. Jest to więc bardzo wyraźna forma ewangelizacji.

Przygotowanie do pielgrzymki oznacza przede wszystkim zadanie sobie pytania: dokąd i dlaczego zmierzam? Dlaczego wyruszam? W tych dniach ukazał się w 500 tys. egzemplarzy nasz katalog zaadresowany do pielgrzymów, rodzin, instytucji, parafii. Zawiera on wprowadzenie i list oraz bardzo istotne wskazówki, aby wszyscy, którzy wybiorą którąś z propozycji pilegrzymkowych mogli lepiej zrozumieć, dlaczego powinni podjąć poszukiwanie wewnętrzne, spotkanie z innymi, z Duchem św., z tym do Boże a więc spotkanie z Bogiem. Myślę, że ma to podstawowe znaczenie.

Europa zrodziła się w pielgrzymce, a jej ojczystym językiem jest chrześcijaństwo”- to stwierdzenie Goethego. Na pielgrzymich szlakach spotykali się ludzie, kultury, rodził się dialog, powstawała ta Europa, w której tożsamości zakodowane jest właśnie chrześcijaństwo.
Pełny teskt rozmowy z ks. Liberio Andreatta:.

« 1 »