nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/k

dodane 18.01.2007 11:03

Coraz bliżej Jowisza

Amerykańska sonda New Horizons jest już niedaleko Jowisza. Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego. Najmniejszy dystans między sondą, a planetą wyniesie 2,3 miliona kilometrów, nastąpi to 28 lutego.

Sonda rozpoczęła zbieranie danych o planecie i jej otoczeniu 8 stycznia. Na początek wykonała czarno-białe fotografie planety oraz zdjęcia w podczerwieni księżyca Kallisto. Do czerwca ma wykonać ponad 700 różnych pomiarów. Będzie badać chmury w atmosferze Jowisza, jego pole magnetyczne, pierścienie oraz cztery największe księżyce - Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto.

Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę będą dostępne na witrynie internetowej misji w przyszłym tygodniu (pluto.jhuapl.edu).

Jowisz nie jest głównym celem sondy. New Horizons wykorzysta tylko pole grawitacyjne planety. Dzięki odpowiednio dobranej trajektorii, szybkość sondy wzrośnie i pomknie ona w kierunku Plutona (...)

New Horizons dotrze do Plutona latem 2014 roku.

Pluton ma trzy księżyce - Charona, odkrytego w 1978 roku oraz odkryte w roku 2005 - Nix i Hydra. Po zbadaniu tych ciał sonda uda się w dalszą podróż w obręb pasa Kuipera.

Pas Kuipera składa się z wielu mniejszych i większych obiektów (należy do niego m.in. Pluton). Rozciąga się poza orbitą Neptuna i jest podobny do pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.


« 1 »