nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Radio Watykańskie/J

dodane 29.08.2006 09:42

Premiera filmu o bracie papieża

W setną rocznicę urodzin doktora Edmunda Wojtyły w Bielsku-Białej odbyła się premiera filmu o bracie Jana Pawła II. Inscenizowany dokument „Brat papieża” wyreżyserował Stanisław Janicki, autor słynnego cyklu telewizyjnego „W starym kinie”.

Ks. Paweł Danek, ze Studia Filmowego Anima Media Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej, które wyprodukowało film, podkreślił, że dzięki żmudnej pracy, w dokumencie udało się ukazać nieznane dotąd fakty z życia rodziny Wojtyłów.

„Jeśli chodzi o samego brata Papieża, o Edmunda Wojtyłę, to dowiadujemy się tutaj bardzo wiele na temat pracy w szpitalu w Bielsku, no ale m.in. poznajemy także jego sympatię, narzeczoną, o której nikt wcześniej nie wiedział”- powiedział ks. Danek.

Miejsce premiery nie było przypadkowe. Choć starszy brat Karola Wojtyły urodził się w Krakowie, a w Wadowicach uczęszczał do gimnazjum, to po studiach na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczął pracować w Powszechnym Szpitalu Miejskim w Bielsku. 4 grudnia 1932 r. zmarł tu na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki.

« 1 »