nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

pap/as

|

PAP

dodane 06.11.2023 09:11

Ale skarb

Na dnie morza blisko brzegów Sardynii odnaleziono olbrzymi zbiór doskonale zachowanych monet z IV wieku naszej ery - poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury. Na podstawie wagi znaleziska szacuje się, że jest ich od 30 do 50 tysięcy.

Wyjątkowy zbiór monet i amfory pochodzące z Afryki zostały znalezione w morzu na północny wschód od brzegów Sardynii, w pobliżu miejscowości Arzachena w prowincji Sassari. Monety z brązu wybito w okresie między 324 a 340 rokiem, po reformie monetarnej przeprowadzonej w Cesarstwie Rzymskim przez cesarza Dioklecjana - wyjaśnili eksperci.

Odkrycia dokonał płetwonurek, który na dnie na dużej głębokości dostrzegł metalowe przedmioty. W rezultacie jego zawiadomienia następnego dnia inspekcji w pobliżu brzegu dokonali płetwonurkowie ze specjalnej komórki do spraw nadzoru nad zabytkami archeologii oraz karabinierzy z oddziału ochrony dziedzictwa kultury. Znaleźli ogromne ilości monet w piasku, wszystkie w doskonałym stanie. Tylko cztery egzemplarze są zniszczone, ale czytelne. Wszystkie pochodzą z różnych mennic działających w Cesarstwie Rzymskim.

Ministerstwo Kultury podkreśliło, że skarb z wód koło brzegów Arzacheny jest jednym z najważniejszych znalezisk numizmatycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..