nasze media MGN 07/2024

pap/aś

|

PAP

dodane 27.01.2023 09:37

Jak działa las?

W Nadleśnictwie Oborniki powstało Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej - pierwsze takie miejsce w kraju.

Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę.

„Nie ma drugiej takiej izby na terenie lasów państwowych, gdzie przy pomocy wirtualnej rzeczywistości możemy się dowiedzieć, jak funkcjonuje las – gdzie wszystkiego uczymy się przez doświadczenie. W centrum sami możemy wszystko poznać - dowiedzieć się, jakie są gatunki drzew, co nam dają drzewa i las zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnie” – podkreślił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Dodał, że Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej to miejsce, w którym edukacja łączy się z dobrą zabawą i nowoczesną technologią, które zostało stworzone z myślą, by „zaciekawić, zaktywizować i w połączniu z tradycyjnym wyjściem do lasu pokazać, jak lasy, jak przyroda funkcjonuje i co się w niej dzieje”.

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej oparte jest na multimediach. 13 punktów ekspozycyjnych zostało wykonanych z drewna, by w pełni wyeksponować potencjał tego ekologicznego, odnawialnego materiału. Każde stanowisko niesie także dużą dawkę wiedzy. W Centrum z pomocą rozszerzonej rzeczywistości można m.in. własnoręcznie posadzić drzewo, zasiąść w kabinie harwestera czy spróbować łapać promienie słońca niczym liście drzew.

„Centrum daje nam mnóstwo możliwości, bo wszystkiego w lesie nie jesteśmy w stanie za każdym razem pokazać. Nie jesteśmy w stanie np. o każdej porze roku posadzić drzewa – a w Centrum możemy spróbować to zrobić zakładając gogle VR. Można tam także spróbować - wirtualnie - własnoręcznie ściąć drzewo pilarką, zasiąść w kabinie harwestera, ale też dowiedzieć się o roli i znaczeniu drewna w przyrodzie i gospodarce” – powiedział.

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej można odwiedzać od poniedziałku do soboty po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Nadleśnictwem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..