nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

pap/aś

dodane 15.01.2023 12:46

Pierwsza w Europie plantacja kakaowca

Jedyna plantacja kakaowca na kontynencie europejskim znajduje się w Algarrobo niedaleko Malagi w hiszpańskiej Andaluzji.

Do fabryki czekolady już wysłano pierwsze zbiory - 70 kilogramów ziaren kakao. To efekt czteroletnich badań naukowców z państwowej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) i Uniwersytetu w Maladze w ramach eksperymentalnego projektu przeprowadzonego m. in. w szklarniach bez ogrzewania - poinformował w rozmowie z radiem "Cadena Ser" Inaki Hormaza z Instytutu Ogrodnictwa Subtropikalnego i Śródziemnomorskiego.

Drzewo kakaowca pochodzi z Amazonii, a 70 proc. światowej produkcji tego egzotycznego owocu koncentruje się w Afryce - na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ghanie, Nigerii i Kamerunie.

Roślina wymaga odpowiedniego klimatu, nie rośnie w temperaturze poniżej 15 st. C. Jest wrażliwa na zmiany pogody, na szkodniki i choroby.

Utrzymanie odpowiedniej dla kakaowca temperatury, zwłaszcza w zimie, było głównym problemem naukowców z CSIC. Okazało się, że dobrze rośnie w szklarniach - zarówno z ogrzewaniem, w których temperatura w zimie nie spada poniżej 15 st., jak i bez ogrzewania, ale z temperaturą kontrolowaną za pomocą koców termicznych i odpowiedniej wentylacji. Koszt produkcji jest znacznie niższy przy niestosowaniu ogrzewania.

Drugim problemem było zapylanie roślin. W naturalnym środowisku robią to małe owady różnych gatunków. W przypadku eksperymentalnego projektu uprawy koło Malagi przeprowadzano zapylanie ręcznie, ale prowadzone są badania nad przydatnością rodzimych insektów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..