nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/aś

|

PAP

dodane 11.10.2022 09:01

Do Lizbony pojedzie ok. 12 tys. Polaków

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku

ŚDM odbędą się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia czyli spotkanie z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk powiedział, że według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie ok. 12 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 35 lat.

Wyjaśnił, że większość pielgrzymów z Polski przyjmą diecezje na północy Portugalii, w tym m.in. Lamego, Braganca, Viana do Castelo, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.

"Przez cały tydzień w Lizbonie młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek" – powiedział ks. Koprianiuk.

"Spodziewamy się sporej liczby grup ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, KSM-u, Ruchu Światło–Życie, apostolatów młodzieżowych oraz harcerzy" - powiedział dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Dodał, że część członków Ruchu Światło-Życie weźmie udział tradycyjnych wakacyjnych 15-dniowych rekolekcjach.

Zgodnie z prośbą Komitetu Organizacyjnego w Lizbonie dniem szczególnej modlitwy za dzieło ŚDM jest każdy 23 dzień miesiąca.

Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się we wtorek 2 sierpnia 2023 r. Mszą św. 4 sierpnia do Lizbony przybędzie papież Franciszek. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane „Festiwalem Młodych” poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..