nasze media Mały Gość 04/2024

Gabriela Szulik

dodane 24.06.2022 09:04

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje :)

Po 187 dniach nauki, zaczyna się 68 dni wakacji od zajęć szkolnych :)

W minionym roku szkolnym był 297 dni, w tym 110 dni było dniami wolnymi od nauki. Uczniowie chodzili do szkoły przez 187 dni.

Od 24 czerwca do 31 sierpnia trwają wakacje. Pełne dwa miesiące i kilka ostatnich dni czerwca.

A jak wygląda to w innych krajach? W Europie najdłuższe wakacje mają Bułgarzy – od 13,5 do 16,5 tygodnia. Najkrócej wakacjami cieszą się Anglicy, Irlandczycy, Holendrzy i Duńczycy – 6–6,5 tygodnia.

W Polsce wakacje letnie trwają 10 tygodni. Podobnie w Czechach, Słowacji, Szwecji i Finlandii. Trzy tygodnie dłużej niż w Polsce cieszą się wakacjami dzieci w Turcji, na Malcie i na Łotwie.

W niektórych krajach w innym czasie wakacje mają szkoły podstawowe, a w innym szkoły średnie. W Grecji na przykład maluchy wypoczywają 12 tygodni, a starsi tylko 10. Podobnie na Litwie i na Cyprze młodsi mają dwa tygodnie wakacji więcej niż starsi. Odwrotnie jest w Islandii i Irlandii. Tam starsi mają dwa tygodnie wakacji więcej niż młodsi.

Nasze Ministerstwo Edukacji planuje, by wakacje letnie i ferie zimowe skrócić, a jesienią i wiosną dodać nowe przerwy w nauce. Jedni pomysł krytykują, innym ta opcja się podoba. Jak będzie? Czas pokaże.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..