nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/Gabriela Szulik

dodane 22.05.2022 21:15

Lwy odsłonięte

Cztery lat temu posągi strzegące wejścia na cmentarz Orląt we Lwowie zasłonięto.

Słynne posągi lwów na rozkaz władz sowieckich usunięto z cmentarza w 1971 r. Przywrócono je w 2015 r. , ale trzy lata później Rada Lwowa uznała, że to „symbol polskiej okupacji Lwowa”. Od tego czasu lwy stały przy wejściu na cmentarz, ale były zasłonięte płytami paździerzowymi.

„Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd” – napisał mer Lwowa, Andrij Sadowy. „W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, a nasz wspólny wróg skutecznie te karty historii wykorzystywał”.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt Lwowskich, to część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Spoczywają tam Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. – blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców – stąd nazwa tej części cmentarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..