nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 12.08.2020 19:15

Nocą patrz w niebo

Meteory z roju Perseidów zwane spadającymi gwiazdami są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia

 

 

Od kilku dni możemy obserwować spadające gwiazdy. Wystarczy kocyk na balkonie albo w ogrodzie i cierpliwe wpatrywanie się w bezchmurne niebo. Najwięcej ma ich spaść w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Z tej okazji w różnych miejscach Polski organizowane są pikniki astronomiczne i pokazy nieba, zwanych „nocami spadających gwiazd”. By zobaczyć meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek. Zjawisko można obserwować z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami.

W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów o różnej intensywności. Do najintensywniejszych zaliczają się właśnie Perseidy, najlepiej widoczne w pierwszej połowie sierpnia.

Jeśli chcemy zobaczyć jak najwięcej spadających gwiazd, wybierzmy pogodny wieczór i miejsce jak najdalej od źródeł światła nawet od świecącego ekranu smartfona.

W obserwacjach może też trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie, gdy jest blisko pełni.

Rój Perseidów znany jest od starożytności. Ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut. W okresie aktywności Perseidów, równocześnie widać też kilka innych rojów meteorów, które oferują jednak dużo mniej zjawisk w ciągu godziny.

Zjawisko meteoru powstaje, gdy w atmosferę ziemską wpada kosmiczny okruch (meteoroid). Widzimy świecący ślad od ulatniających się z powierzchni meteoroidu gazów i rozgrzanego gazu wzdłuż jego trasy przelotu.

Jeśli meteor jest niezwykle jasny (jaśniejszy od Wenus), wtedy nazywany jest bolidem. Zdecydowana większość kosmicznych skał spala się całkowicie w atmosferze, ale jeśli obiekt był na tyle duży, że przetrwał lot przez atmosferę, wtedy uderza w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..