nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Gabriela Szulik

dodane 12.07.2020 20:51

Spójrz w niebo i znajdź kometę

Od kilku dni na polskim niebie gołym można obserwować kometę Neowise

Jest na tyle jasna, że bez problemu na ciemnym niebie można ją dostrzec. Trzeba jej szukać na prawo od Wielkiego Wozu i patrzeć w kierunku północnym. Można jej nawet zwykłym smartfonem zrobić zdjęcie. To bardzo duży obiekt. Po swej orbicie porusza się szybciej niż Ziemia. Mknie bardzo szybko, ale Ziemię minie w bezpiecznej odległości ponad stu milionów kilometrów. Głowa komety Neowise jest 15 razy większa niż średnica Ziemi a jej warkocz ciągnie się na ponad 30 mln kilometrów. Tak jasnego i wielkiego obiektu nie było na niebie od 23 lat.  

Oficjalnie nazywa się C/2020 F3. W marcu tego roku, kiedy zbliżyła się do Słońca, została odkryta przez satelitę NASA. Widzą ją nie tylko mieszkańcy Polski. Zdjęcie komety widocznej na zdjęciu zrobiono na Węgrzech w minionym tygodniu NEOWISE można (lub można było) zobaczyć z większość miejsc na Ziemi.

Warto spojrzeć w niebo i znaleźć kometę Neowise, bo po raz kolejny pojawi się ona w pobliżu Ziemi dopiero za ok... 7 tysięcy lat, więc raczej już tak jasnego i tak ogromnego obiektu z naszej planety nie zobaczymy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione