Spójrz w niebo i znajdź kometę

Gabriela Szulik

publikacja 12.07.2020 20:51

Od kilku dni na polskim niebie gołym można obserwować kometę Neowise

Spójrz w niebo i znajdź kometę PAP/EPA

Jest na tyle jasna, że bez problemu na ciemnym niebie można ją dostrzec. Trzeba jej szukać na prawo od Wielkiego Wozu i patrzeć w kierunku północnym. Można jej nawet zwykłym smartfonem zrobić zdjęcie. To bardzo duży obiekt. Po swej orbicie porusza się szybciej niż Ziemia. Mknie bardzo szybko, ale Ziemię minie w bezpiecznej odległości ponad stu milionów kilometrów. Głowa komety Neowise jest 15 razy większa niż średnica Ziemi a jej warkocz ciągnie się na ponad 30 mln kilometrów. Tak jasnego i wielkiego obiektu nie było na niebie od 23 lat.  

Oficjalnie nazywa się C/2020 F3. W marcu tego roku, kiedy zbliżyła się do Słońca, została odkryta przez satelitę NASA. Widzą ją nie tylko mieszkańcy Polski. Zdjęcie komety widocznej na zdjęciu zrobiono na Węgrzech w minionym tygodniu NEOWISE można (lub można było) zobaczyć z większość miejsc na Ziemi.

Warto spojrzeć w niebo i znaleźć kometę Neowise, bo po raz kolejny pojawi się ona w pobliżu Ziemi dopiero za ok... 7 tysięcy lat, więc raczej już tak jasnego i tak ogromnego obiektu z naszej planety nie zobaczymy.