nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 18.05.2020 09:35

Sto lat temu urodził się Karol Wojtyła

Został świętym papieżem, którego pokochał cały świat.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Jego rodzice byli osobami wierzącymi, wspólnie czytali Słowo Boże, odmawiali Różaniec, chodzili do kościoła. W domu mieli obrazy świętych i ołtarzyk, przy którym się modlili. Małżonkowie wiarę przekazali swoim synom: Karolowi i Edmundowi.

Papież miał też siostrę Olgę, która zmarła krótko po urodzeniu. O całej jego rodzinie piszemy w najnowszym, czerwcowym numerze "Małego Gościa".

Karol Wojtyła papieżem został wybrany 16 października 1978 r. Jego pontyfikat trwał bardzo długo - prawie 27 lat, był papieżem pielgrzymem - odwiedził cały świat, gdzie spotykał się z katolikami, chrześcijanami i wyznawcami innych religii.

Jan Paweł II beatyfikował ponad 1300 osób, kanonizował prawie 500 błogosławionych. Był też wielkim przyjacielem dzieci i młodych. To on rozpoczął Światowe Dni Młodzieży - spotkania młodych świata z papieżem. Następne ŚDM odbędą się w 2023 roku w Lizbonie w Portugalii.

Zmarł 4 kwietnia 2005 roku i już w dniu swojego pogrzebu przez wiernych zgromadzonych na placu świętego Piotra został okrzykniętym świętym. "Subito santo" - święty natychmiast - krzyczeli. Jego beatyfikacja odbyła się 1 maja 2011 roku, kanonizacja - 27 kwietnia 2014 roku. W Kościele jako patrona rodzin wspominamy go 22 października.

A poniżej piękna piosenka, która powstała z okazji 100. rocznicy jego urodzin:

Nie zastąpi Ciebie nikt - Moś, Osińska, Rubiś, Cugowski, Piekarczyk, Ziółko [Lipko, Dutkiewicz]
InstytutDialoguJP2

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..