nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 15.02.2020 21:15

Żółw wielkości samochodu

Skorupę takiego gada odkopano w Ameryce Południowej

To największa skorupa żółwia w historii, jaką odkopano. Waży ponad tonę i ma rozmiary samochodu – ponad dwa metry długości. Przed milionami lat takie żółwie pływały w rzekach i jeziorach Ameryki Południowej. Żółw Stupendemys geographicus dwa razy przerastał największy dziś gatunek żółwia – żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea). Pierwsze skorupy wymarłego Stupendemys geographicus odkopano w latach 70. ubiegłego wieku. Przez lata naukowcy próbowali ustalić szczegóły życia tego gada. Po najnowszych odkryciach paleontolodzy podejrzewają obecnie, że gatunek ten był jedynym gigantycznym żółwiem żyjącym w tym okresie w północnej części Ameryki Południowej i był wszystkożerny. Rogi na skorupach samców mogły służyć do walki o terytorium.

Gigantyczną skamielinę odkopano na pustyni na pograniczu wenezuelsko-kolumbijskim. Przed milionami lat teren ten był wilgotny i bagnisty, czyli taki, jaki lubiły Stupendemys geographicus

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione