nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 03/2020

dodane 16.01.2020 00:00

Czas na nudę

Dlaczego nuda jest potrzebna dzisiejszemu dziecku, wciąż czymś zajętemu, wyjaśnia psycholog Magdalena Adler.

Mówi się, że „mądry człowiek nigdy się nie nudzi”. W naszej kulturze nuda ma raczej negatywne znaczenie, jest czymś niepożądanym. Kiedy jest ona zjawiskiem negatywnym?

Poza pozytywnymi aspektami nuda może mieć oczywiście negatywny wpływ na rozwój i samopoczucie dzieci. Dochodzi do tego, kiedy człowiek – czy to dziecko, czy osoba dorosła – jest znudzony niemal wszystkimi aspektami życia codziennego: czynnościami, relacjami, wydarzeniami, codzienną rutyną. Dla dorosłego to znak do wprowadzenia zmian w życiu. Jeśli natomiast dziecko znudzone jest tym, co je spotyka, powinien być to sygnał dla rodziców, że dzieje się coś, z czym sobie nie radzi. Najczęściej wiąże się to z brakiem jakichś umiejętności, dużą nieśmiałością, którą trudno pokonać, czy strachem przed poznawaniem nowych rzeczy połączonym z brakiem wiary w siebie. Dlatego jako rodzice czy opiekunowie powinniśmy zachować czujność i obserwować, do czego prowadzi nuda u naszych dzieci – czy do wymyślania kreatywnych czynności – to wskazany kierunek, czy do wycofania się dziecka, jego izolacji, wykluczenia, osamotnienia podsycającego frustrację i zniechęcenie. Ta druga sytuacja powinna nas zaniepokoić, także gdy dziecko zabija czas bezmyślnym oglądaniem na przykład telewizji. Może to być objaw osamotnienia, braków i potrzeb w relacjach rodzinnych.

Czy dzisiaj ludzie potrafią myśleć o niebieskich migdałach? To przecież marnowanie czasu…

Coraz rzadziej widzi się ludzi pogrążonych we własnych myślach, obserwujących innych czy rozmawiających z nieznajomym podczas jazdy tramwajem. Z reguły większość zarówno starszych, jak i młodszych jest zajęta przeglądaniem mediów społecznościowych, wysyłaniem wiadomości, słuchaniem muzyki. A szkoda, bo rozmyślanie jest ważnym elementem budowania naszej psychiki, naszego rozwoju. Pozwala doświadczać pewnych uczuć, podjąć refleksję nad sobą i sytuacjami, które nas spotkały. Bardzo tego obecnie brakuje. Smartfon jest dobry w pogłębianiu wiedzy, relacji, inspirowaniu się i poznawaniu nowych rzeczy. Musimy jednak znaleźć w tym równowagę i nauczyć się znajdować czas na bycie ze swoimi myślami, uczuciami, emocjami.•

Magdalena Adler

psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i rodzinami. Psychoterapeuta w Katowickim Instytucie Psychoterapii. Jest autorką warsztatów dla narzeczonych „Przed nami małżeństwo” i dla małżeństw „Wierni”.

Szukasz sprawdzonych porad wychowawczych? Zajrzyj do e-booka "Gościa"

 

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione