nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 31.07.2019 10:04

Zaczęło się w Polsce

Przemysł naftowy, wydobycie ropy i początki wielkich fortun na Bliskim Wschodzie narodziły się na Podkarpaciu dzięki wybitnemu panu - Ignacemu Łukasiewiczowi.

31 lipca jest symboliczną datą narodzin przemysłu naftowego. Wtedy, w roku 1853, po raz pierwszy lampa konstrukcji aptekarza, Ignacego Łukasiewicza, zasilana naftą rozświetliła wnętrze sali operacyjnej jednego z lwowskich szpitali na Łyczakowie. Wcześniej do oświetlenia używano lampek oliwnych i świec. Lampa naftowa to był prawdziwy przełom i do czasu elektryczności najlepsze co można było wymyślić w tej dziedzinie. Do napędu lamp służyła nafta, którą otrzymywano z ropy. Rok po operacji we Lwowie, pan Ignacy przeprowadził się do Gorlic i na rogu ulic Węgierskiej i Kościuszki stanęła pierwsza na świecie naftowa latarnia uliczna. Do dziś stoi tam taka lampa. Łukasiewicz z zapałem zaczął zakładając na okolicznych terenach Gorlic, Jasła i Krosna spółki górnicze, a w Bóbrce, koło Krosna stanęła pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Dziś jest tam fascynujące muzeum z ogromnymi wiertnicami, zbiornikami, a nawet stacją benzynową CPN. Ignacy Łukasiewicz po wybuchu powstania styczniowego wspierał je finansowo, organizował pomoc charytatywną. Za swoją działalność dla bliźnich papież Pius IX nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i Order św. Grzegorza. W 1877 roku zdążył jeszcze zorganizować kongres naftowy we Lwowie. Zmarł na ciężkie zapalenie płuc 7 stycznia 1882 roku. 

Zaczęło się w Polsce   Pierwsza na świecie naftowa latarnia uliczna w Gorlicach. Marek Piekara /FotoGość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione