nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 21/2019

dodane 23.05.2019 00:00

Podróże dla małych i dużych

Czy rodzic może wysłać dziecko bez opieki w podróż autobusem, pociągiem, samolotem? Jakie są ograniczenia wiekowe i konsekwencje prawne?

Basia i Paweł mają po 14 lat. Ich tata pracuje przez część tygodnia kilkaset kilometrów od domu, a mama musiała wyjechać. Dziećmi nie miał się kto opiekować. Rodzice wpadli więc na pomysł, żeby bliźniaki wsiadły w pociąg i pojechały do taty. Czy można wysłać dwoje 14-latków w podróż pociągiem przez pół Polski? Czy trzeba wystawić im jakiś rodzaj zaświadczenia podpisanego przez rodziców, które mówiłoby o tym, że dzieci nie uciekły z domu? Co dziecko powinno wiedzieć, jak się zachowywać w pociągu, skoro podróżuje samo? Sporo pytań, które pojawiają się szczególnie często przed wakacjami.

Prawo nie jest precyzyjne

Sprawa jest dość złożona, bo nie reguluje jej żaden konkretny przepis. Niektórzy przewoźnicy mają w swoich regulaminach obostrzenia, ale inni, np. Polskie Koleje Państwowe, o dozwolonym wieku pasażerów w swoim regulaminie nie wspominają. Co w tym względzie mówi prawo? W Kodeksie wykroczeń (w artykule 106) czytamy, że „(…) kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Tylko czy podróż pociągiem, samolotem albo autobusem jest narażeniem małoletniego na „przebywanie w niebezpiecznych okolicznościach”? Owszem, w środkach publicznych mogą zdarzyć się niebezpieczne sytuacje, ale te mogą przytrafić się też w drodze do szkoły.

Kodeks karny sprawie poświęca więcej miejsca. W artykule 210 § 1 określa, że osoba, która „wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego” poniżej lat 15 taką osobę „porzuca”, ściąga na siebie ryzyko kary pozbawienia wolności do lat 3. W kolejnym paragrafie kodeks wydłuża potencjalną karę do 8 lat, jeżeli „porzucenie” dziecka poniżej 15. roku życia będzie skutkowało jego śmiercią. Pozostaje jednak to samo pytanie: czy wyprawienie 12-, 13- czy 14-latka w podróż jest „porzuceniem” go?

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione