nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 21/2019

dodane 23.05.2019 00:00

Podróże dla małych i dużych

Czy rodzic może wysłać dziecko bez opieki w podróż autobusem, pociągiem, samolotem? Jakie są ograniczenia wiekowe i konsekwencje prawne?

Basia i Paweł mają po 14 lat. Ich tata pracuje przez część tygodnia kilkaset kilometrów od domu, a mama musiała wyjechać. Dziećmi nie miał się kto opiekować. Rodzice wpadli więc na pomysł, żeby bliźniaki wsiadły w pociąg i pojechały do taty. Czy można wysłać dwoje 14-latków w podróż pociągiem przez pół Polski? Czy trzeba wystawić im jakiś rodzaj zaświadczenia podpisanego przez rodziców, które mówiłoby o tym, że dzieci nie uciekły z domu? Co dziecko powinno wiedzieć, jak się zachowywać w pociągu, skoro podróżuje samo? Sporo pytań, które pojawiają się szczególnie często przed wakacjami.

Prawo nie jest precyzyjne

Sprawa jest dość złożona, bo nie reguluje jej żaden konkretny przepis. Niektórzy przewoźnicy mają w swoich regulaminach obostrzenia, ale inni, np. Polskie Koleje Państwowe, o dozwolonym wieku pasażerów w swoim regulaminie nie wspominają. Co w tym względzie mówi prawo? W Kodeksie wykroczeń (w artykule 106) czytamy, że „(…) kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Tylko czy podróż pociągiem, samolotem albo autobusem jest narażeniem małoletniego na „przebywanie w niebezpiecznych okolicznościach”? Owszem, w środkach publicznych mogą zdarzyć się niebezpieczne sytuacje, ale te mogą przytrafić się też w drodze do szkoły.

Kodeks karny sprawie poświęca więcej miejsca. W artykule 210 § 1 określa, że osoba, która „wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego” poniżej lat 15 taką osobę „porzuca”, ściąga na siebie ryzyko kary pozbawienia wolności do lat 3. W kolejnym paragrafie kodeks wydłuża potencjalną karę do 8 lat, jeżeli „porzucenie” dziecka poniżej 15. roku życia będzie skutkowało jego śmiercią. Pozostaje jednak to samo pytanie: czy wyprawienie 12-, 13- czy 14-latka w podróż jest „porzuceniem” go?

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

  • 1
    maryniakopec
    ostatnia aktywność: 03.09.2019
    łączna liczba komentarzy: 35
  • 2
    gr3
  • 3
    wojas004
    ostatnia aktywność: 15.09.2019
    łączna liczba komentarzy: 113
  • 4
    Mikotka
    ostatnia aktywność: 09.10.2019
    łączna liczba komentarzy: 43
  • 5
    minialo
    ostatnia aktywność: 24.05.2019
    łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione