nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP /Gabriela Szulik

dodane 11.04.2019 11:04

Czarna dziura sfotografowana

Astronomowie pokazali pierwsze zdjęcie wykonane przez teleskop astronomiczny

Zdjęcie wykonano je za pomocą teleskopu astronomicznego, czyli teleskopu składającego się z wielu teleskopów rozproszonych po całym globie. W 2017 r., kiedy wykonano obserwacje, miał on osiem elementów, położonych w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej, na Hawajach i na biegunie południowym. Wszystkie, w tym samym momencie, kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają potrzebne informacje.

W ramach projektu przeprowadzono obserwacje dwóch czarnych dziur. Pierwsza znajduje się w samym centrum naszej galaktyki – Drogi Mlecznej; druga – w centrum oddalonej od nas o 53 mln lat świetlnych galaktyki Messier 87. Obydwie są one już dość dobrze poznane.

Czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej jest obserwowana od lat 70. ubiegłego stulecia. Astronomowie znają m.in. jej masę i dokładną odległość od Ziemi.

Czarna dziura z galaktyki Messier 87, która leży dużo dalej od Ziemi, ma tysiąc razy większą masę niż czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej.

Pierwsze próby fotografowania czarnej dziury prowadzane są już od dawna, ale dopiero teraz  technologia jest tak dobrze rozwinięta, że można zrobić zdjęcie takiego obiektu.

Czarne dziury to obiekty, które mają najsilniejsze możliwe pole grawitacyjne. Naukowcy mają nadzieję, że możliwość fotografowania czarnych dziur i ich bezpośredniego otoczenia dostarczy im nowych informacji na temat grawitacji.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione