nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Piotr Sacha Piotr Sacha

dodane 26.06.2018 11:34

Rzut za karę

Rzuty karne... Można by na ten temat napisać całą książkę. Już sama nazwa karnego jest ciekawa. Mówi, że mamy do czynienia z karą (w języku angielskim słychać to jeszcze wyraźniej; słowo „penalty” znaczy „kara”, „penalty kick” to rzut karny). A jeśli jest kara, musiała być wina – faul w polu karnym lub zagranie ręką.
Ktoś powie, że strzelenie gola z karnego to łatwizna... Tymczasem w meczu przeciwko Iranowi nawet Cristiano Ronaldo nie trafił do bramki z karnego.
Najlepiej wczuć się w rolę strzelającego, stając w odległości 11 metrów przed bramką autentycznych rozmiarów – 244 cm wysokości i 732 cm szerokości. Na linii bramkowej, pomiędzy słupkami, stoi wysoki bramkarz z rozłożonymi szeroko ramionami (jak na zdjęciu)... Stawka meczu jest baaaardzo wysoka. Dochodzi więc kolejne utrudnienie – stres.
A teraz perspektywa bramkarza... Jeśli ktoś ma w domu pomieszczenie o długości 7 metrów i 32 centymetrów, niech stanie pośrodku. I wyobrazi sobie, że poprzeczka znajduje się mniej więcej tak wysoko jak sufit. A piłka (mocno i precyzyjnie kopnięta) jest szybka jak wiatr...
Powiedzmy sobie szczerze – rzut karny to sytuacja trudna tak dla strzelającego, jak i dla broniącego metalowej bramki z siatką.
Mundial w Rosji jest już rekordowy pod względem ilości podyktowanych rzutów karnych. W 36 meczach sędziowie wskazali aż 20 razy na punkt 11 metrów. Do tej pory rekord w ilości „jedenastek” należał do mundialu w Korei i Japonii (18 karnych).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione