nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Gabriela Szulik

dodane 08.08.2017 16:18

Pszczoły na dachu

W Katowicach, na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego powstała pasieka. W sześciu ulach zamieszkało kilkanaście tysięcy owadów.

Naukowcy z UŚ będą badać, jaki wpływ na pszczoły ma miasto. Pierwszy miód naukowcy zamierzają zebrać w przyszłym roku.

Pszczelarze już od jakiegoś czasu przyglądają się „pszczołom z miasta” i stwierdzają, że miejskie warunki świetnie służą owadom. Parki, ogrody i kwiaty na miejskich rabatach dostarczają pszczołom różnorodnego pokarmu. W miastach używa się też mniej niż na wsi oprysków chemicznych. Pszczoła karmi przecież miodem swoje larwy. Nie poda im więc zanieczyszczonego nektaru. W efekcie pszczołom w mieście żyje się całkiem dobrze.

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że w mieście przeżywa ponad 60% pszczół a poza miastem ponad 40%.

Z kolei polscy naukowcy przebadali miejski miód w Państwowym Zakładzie Higieny i stwierdzili, że na pewno nie ma w nim ani ołowiu, ani kadmu, czyli tego, co znajduje się w paliwach używanych przez samochody.

Ule można spotkać już niemal we wszystkich metropoliach świata. Miejskie ule ma też m.in. Warszawa na dachach wieżowców i galerii handlowych. Hodowcy tych pszczół twierdzą, że im bliżej centrum, tym pszczoły bardziej pracowite.

8 sierpnia w całej Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół.

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10