nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 16.07.2017 12:47

Kukliński w podziemnym mieście

Silikonowy manekin przedstawiający postać Ryszarda Kuklińskiego został włączony do muzealnej ekspozycji w Podziemnym Mieście w Świnoujściu.

Manekin został ustawiony w schronie dowodzenia obok kukły Wojciecha Jaruzelskiego. Podziemne Miasto w Świnoujściu to sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem w czasach komunizmu w Ludowym Wojsku Polskim. Działał jako agent amerykańskiego CIA, przekazując informacje o stanie wojennym w Polsce i o przygotowaniach wojsk Układu Warszawskiego na wypadek wojny z NATO. Gdyby doszło do III wojny światowej z Polski prawdopodobnie zostałaby nuklearna pustynia. W nocy z 7 na 8 listopada 1981 Kukliński został ewakuowany przez CIA z Polski. Działał pod pseudonimem Jack Strong. Po jego ucieczce władze PRL skazały go zaocznie na śmierć. Zmarł w 2004 roku i został pochowany wraz z tragicznie zmarłym synem na warszawskich Powązkach. Mimo że w wolnej Polsce został rehabilitowany to wciąż budzi kontrowersje. Jedni traktują go jak zdrajce, który złamał przysięgę wojskową, a inni jak bohatera, który uratował Polskę przed zniszczeniem i przyczynił się do upadku Związku Radzieckiego. 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 22.06.2018
  łączna liczba komentarzy: 4
 • 2
  wojas004
  ostatnia aktywność: 23.06.2018
  łączna liczba komentarzy: 95
 • 3
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2