Kukliński w podziemnym mieście

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 16.07.2017 12:47

Silikonowy manekin przedstawiający postać Ryszarda Kuklińskiego został włączony do muzealnej ekspozycji w Podziemnym Mieście w Świnoujściu.

Kukliński w podziemnym mieście PAP/Paweł Marcin Bielecki

Manekin został ustawiony w schronie dowodzenia obok kukły Wojciecha Jaruzelskiego. Podziemne Miasto w Świnoujściu to sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem w czasach komunizmu w Ludowym Wojsku Polskim. Działał jako agent amerykańskiego CIA, przekazując informacje o stanie wojennym w Polsce i o przygotowaniach wojsk Układu Warszawskiego na wypadek wojny z NATO. Gdyby doszło do III wojny światowej z Polski prawdopodobnie zostałaby nuklearna pustynia. W nocy z 7 na 8 listopada 1981 Kukliński został ewakuowany przez CIA z Polski. Działał pod pseudonimem Jack Strong. Po jego ucieczce władze PRL skazały go zaocznie na śmierć. Zmarł w 2004 roku i został pochowany wraz z tragicznie zmarłym synem na warszawskich Powązkach. Mimo że w wolnej Polsce został rehabilitowany to wciąż budzi kontrowersje. Jedni traktują go jak zdrajce, który złamał przysięgę wojskową, a inni jak bohatera, który uratował Polskę przed zniszczeniem i przyczynił się do upadku Związku Radzieckiego. 

 

 

 

Tagi: