nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Gabriela Szulik

dodane 14.08.2016 14:59

Cud nad Wisłą

Tak nazywana jest Bitwa Warszawska stoczona w sierpniu 1920 r. Bitwa, która zadecydowała o losach nie tylko Polski, ale całej Europy

Bitwa Warszawska uznana została za przełomową wśród 18. bitew w historii świata.

Głównym bohaterem bitwy był Józef Piłsudski, choć niektórzy historycy twierdzą, że Tadeusz Rozwadowski. Decydujące – choć wciąż niedoceniane – starcie w bitwie warszawskiej zdecydowało o zachowaniu niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Historycy mówią, że Bitwa Warszawska zadecydowała o kształcie Europy, bo Stalin z Leninem zwyciężyli, Europa byłaby komunistyczna niemal po hiszpańskie Pireneje.

W Bitwie Warszawskiej zginęło 4,5 tys. polskich żołnierzy. Nie wiadomo ilu Sowietów. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było zostało ciężko rannych.

W 2008 roku zmarł najstarszy weteran Bitwy Warszawskiej, kapitan Stanisław Wycech. Miał 106 lat. Cztery lata przed śmiercią udzielił jeszcze wywiadu, w którym wspominał, że wojna była bardzo ciężka, jednak duch walki w armii był wielki. Opowiadał o słynnym manewrze oskrzydlenia wojsk bolszewickich. – Trzy doby bez spania i jedzenia goniliśmy bolszewików – mówił dla Polskiego Radia.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10