nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Gabriela Szulik

dodane 14.08.2016 14:59

Cud nad Wisłą

Tak nazywana jest Bitwa Warszawska stoczona w sierpniu 1920 r. Bitwa, która zadecydowała o losach nie tylko Polski, ale całej Europy

Bitwa Warszawska uznana została za przełomową wśród 18. bitew w historii świata.

Głównym bohaterem bitwy był Józef Piłsudski, choć niektórzy historycy twierdzą, że Tadeusz Rozwadowski. Decydujące – choć wciąż niedoceniane – starcie w bitwie warszawskiej zdecydowało o zachowaniu niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Historycy mówią, że Bitwa Warszawska zadecydowała o kształcie Europy, bo Stalin z Leninem zwyciężyli, Europa byłaby komunistyczna niemal po hiszpańskie Pireneje.

W Bitwie Warszawskiej zginęło 4,5 tys. polskich żołnierzy. Nie wiadomo ilu Sowietów. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było zostało ciężko rannych.

W 2008 roku zmarł najstarszy weteran Bitwy Warszawskiej, kapitan Stanisław Wycech. Miał 106 lat. Cztery lata przed śmiercią udzielił jeszcze wywiadu, w którym wspominał, że wojna była bardzo ciężka, jednak duch walki w armii był wielki. Opowiadał o słynnym manewrze oskrzydlenia wojsk bolszewickich. – Trzy doby bez spania i jedzenia goniliśmy bolszewików – mówił dla Polskiego Radia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione