Cud nad Wisłą

Gabriela Szulik

publikacja 14.08.2016 14:59

Tak nazywana jest Bitwa Warszawska stoczona w sierpniu 1920 r. Bitwa, która zadecydowała o losach nie tylko Polski, ale całej Europy

Cud nad Wisłą Polscy żołnierze podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. AUTOR / CC 1.0

Bitwa Warszawska uznana została za przełomową wśród 18. bitew w historii świata.

Głównym bohaterem bitwy był Józef Piłsudski, choć niektórzy historycy twierdzą, że Tadeusz Rozwadowski. Decydujące – choć wciąż niedoceniane – starcie w bitwie warszawskiej zdecydowało o zachowaniu niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Historycy mówią, że Bitwa Warszawska zadecydowała o kształcie Europy, bo Stalin z Leninem zwyciężyli, Europa byłaby komunistyczna niemal po hiszpańskie Pireneje.

W Bitwie Warszawskiej zginęło 4,5 tys. polskich żołnierzy. Nie wiadomo ilu Sowietów. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było zostało ciężko rannych.

W 2008 roku zmarł najstarszy weteran Bitwy Warszawskiej, kapitan Stanisław Wycech. Miał 106 lat. Cztery lata przed śmiercią udzielił jeszcze wywiadu, w którym wspominał, że wojna była bardzo ciężka, jednak duch walki w armii był wielki. Opowiadał o słynnym manewrze oskrzydlenia wojsk bolszewickich. – Trzy doby bez spania i jedzenia goniliśmy bolszewików – mówił dla Polskiego Radia.