nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Gabriela Szulik

dodane 04.07.2016 15:17

Pier Giorgio Frassati w Polsce

Z Turynu, przez Wiedeń i Bratysławę do Polski dotarła trumna z ciałem bł. Pier Giorgio Frassatiego. Relikwie pielgrzymują przez 9 miast w Polsce.

Pier Giorgio Frassati to postać fascynująca. Papież Jan Paweł II, jeszcze jako biskup Krakowa mówił o nim, że to dla młodzieży świetny wzór do naśladowania. 24-letni student politechniki z Turynu w swoim krótkim życiu pokazał, że świętość jest możliwa w każdym wieku, niezależnie od środowiska, w którym się wyrosło. Pier Giorgio Frassati kochał góry, swoją radością, pogodą ducha przyciągał rówieśników. Niezwykle wrażliwy na potrzeby biednych i pokrzywdzonych. Właśnie pomagając chorym, zaraził się chorobą Heinego-Medina.

Papież Franciszek poleca, by młodzi naśladowali Frassatiego w czynieniu dzieł miłosierdzia. – Pier Giorgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne – powiedział papież – wrażliwe na najbardziej potrzebujących. (…) Poświęcał im czas, słowa, zdolność słuchania. Służył z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc. Bądźcie jak Frassati! – mówi do młodzieży Franciszek.

Relikwie Pier Giorgia Frassatiego podczas Światowych będą wystawione Dni Młodzieży u Dominikanów w Krakowie. Ale przedtem Frassati odwiedzi kilka miast w Polsce.

Z Turynu, przez Mediolan, Wiedeń i Bratysławę 11 lipca dotrze do Rybnika. Stamtąd pojedzie kolejno do Wrocławia, Szczecina, Poznania, Warszawy, Lublina, Tarnobrzegu, Jarosławia, Rzeszowa skąd 23 lipca dotrze do Krakowa.

U krakowskich dominikanów w bazylice św. Trójcy relikwie błogosławionego będą wystawione aż do 1 sierpnia, czyli przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

Bł. Pier Giorgio Frassati drugi raz od swojej śmierci, 4 lipca, kiedy w liturgii przypada jego wspomnienie, wyruszył z Turynu. Ciało błogosławionego żegnali arcybiskup Turynu razem z rodziną Pier Giorgio Frassatiego i miejscową młodzieżą. Pierwszy raz pielgrzymował do Sydney w Australii na Światowe Dni Młodzieży w 2008 roku. W tym roku trumna z jego ciałem przyjedzie do Krakowa.

W czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie codziennie będzie można modlić się przy jego trumnie w bazylice św. Trójcy, aż do 1 sierpnia.

Zobacz mapkę peregrynacji relikwii bł. Pier Georgia Frassatiego

Pier Giorgio Frassati w Polsce   frassati.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione