nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

Gabriela Szulik

dodane 14.06.2016 18:14

Święto Śledzia

To jeden z najlepszych holenderskich przysmaków. Pod koniec maja i na początku czerwca młody śledź jest najtłustszy i najsmaczniejszy.

Na początku czerwca do portów rybackich przypływa flota ze śledziami nowego sezonu.

W XX wieku do lat 60-tych, już w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) dekorowano kutry specjalnymi chorągiewkami. A we wtorek po Zielonych Świątkach kutry wypływały w morze.

Dzisiaj wiele się zmieniło. Śledzi na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii jest coraz mniej ale miłość do śledzi w Holandii pozostała. Tradycją pozostała licytacja pierwszej małej beczki Nowych Śledzi (Nieuwe Haring) w porcie Scheveningen, Czasem za sumę od 50 do nawey stu tysięcy euro. Dochód przeznaczany jest na cele dobroczynne. Na festyn do Scheveningen w Święto Śledzia przybywają dziesiątki tysięcy osób. Miasto zastawione jest stoiskami z nowymi śledziami. Holendrzy zajadają się śledziem w różnej postaci. Z posiekaną cebulką, za ogon wprost do ust (haring happen), w ostateczności na talerzyku z widelcem.

W całym kraju organizowane są Haringparty, czyli śledziowe imprezy.

Trzeba dodać, że holenderski śledź to nie polski Matyjas. To młoda smaczna ryba, tłusta, delikatna i mało słona.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione