nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019
dodane 17.09.2015 20:00

Myśl o zaletach

Chcę być w porządku, ale pewnego kolegi z klasy po prostu nienawidzę. On mi dokucza, a ja go nie znoszę. Wszystko mnie w nim denerwuje. Jest swobodny, wygadany, pewny siebie, z wszystkiego kpi. Wiem, że nienawiść jest grzechem, więc chcę się tego wyzbyć, ale jak? 11-latek

Sądzę, że tego kolegi po prostu nie lubisz i tyle. Przecież nie da się wszystkich lubić jednakowo. Nienawiść jest męcząca, ale głównie dla tej osoby, która nienawidzi. Więc chociażby z tego powodu lepiej się wyzbyć nienawiści, nie dopuszczać jej do siebie. Jest takie ćwiczenie, by tę sprawę poprawić. Np. pomyśl, co ten nielubiany kolega robi dobrze, co jest w nim dobrego. Bo przecież nikt nie jest tylko dobry lub tylko zły. Gdy ktoś nas denerwuje, gdy go nie lubimy, to starajmy sie w nim dostrzec plusy. No i chyba nie ma sensu odpowiadanie złem na zło. Jeśli on Ci dokucza, to odsuwaj się od niego, powiedz prawdę w oczy, ale bez wielkiej złości, raczej z pobłażliwym uśmiechem, żartobliwie. Przypomnij sobie zachowanie Pana Jezusa wobec tych, którzy Go męczyli. Modlił się za nich słowami "przebacz im, Ojcze, bo nie wiedzą, co czynią" Im więcej osób będziesz lubił, tym lepiej będziesz się czuł i inni polubią Ciebie. Nie obserwuj go, nie skupiaj się na nim, nie reaguj na jego zaczepki, czasami coś burknij, by zajął się swoimi sprawami.Zastanów się, czy nie męczy Cię też trochę zazdrość o jego swobodę i rywalizacja. Jeśli tak, pracuj nad usunięciem tych cech, bo też Cię ograniczają, zabierają radość życia.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione