nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Adam Śliwa

dodane 24.08.2015 12:35

Zwycięstwo na Śląsku

25 sierpnia 1920 zakończyło się II Powstanie Śląskie. W przeciwieństwie do poprzedniego było zwycięskie, choć nie zakończyło walk o ten region.

II powstanie rozpoczęło się w nocy z 19 na 20 sierpnia. Towarzyszył mu strajk generalny w śląskich zakładach. Celem powstania było usunięcie niemieckich bojówek z tereny plebiscytowego, które siały terror wśród ludności. Na czele powstania stanął Alfons Zgrzebniok. Powstańcy szybko opanowali szereg miejscowości nie atakując jednak większych miast. Stacjonowały w nich garnizony wojsk alianckich, czyli Francuzi, Włosi i Anglicy, które strzegły porządku na terenach objętych plebiscytem, czyli powszechnym głosowanie ludności czy chcą należeć do Niemiec, czy do odrodzonej Polski.

25 sierpnia na rozkaz dowództwa powstania zaprzestano walk, po tym gdy Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku nakazała rozwiązanie niemieckiej policji porządkowej Sicherheitspolizei, zwanej Sipo. W jej miejsce powołano Apo, czyli Abstimmungspolizei. Składała się ona po równo z Polaków i Niemców i była policją plebiscytową. Powstanie było zwycięskie dzięki temu że osiągnęło wszystkie swoje cele, choć nie był to koniec walk o polski Śląsk.  

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10