nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Adam Śliwa

dodane 05.06.2015 09:00

Lądowanie w Normandii

W północnej Francji trwają obchody rocznicy desantu w Normandii 6 czerwca 1944 roku.

Lądowanie w Normandii wojsk desantowych na plażach a także spadochroniarzy na tyłach było wstępną fazą operacji Overlord. Jej celem było otwarcie tak zwanego drugiego frontu w Europie. Pierwszy był między III Rzeszą a ZSRR. Co prawda walki toczyły się już we Włoszech, ale przyjęło się front we Francji nazywać drugim. Operacja Overlord była największą operacją desantowo morską w historii. Alianci zgromadzili do jej przeprowadzenia prawie 3 mln żołnierzy, tysiące okrętów, samolotów i pojazdów. Mimo takiej siły wynik starcia nie był przesądzony. Niemcy od zajęcia Francji w 1940 roku umacniali wybrzeże betonowymi bunkrami i stanowiskami dział. Poza tym lądujący na plażach żołnierze czy spadochroniarze pozbawieni byli ciężkiego sprzętu. W tym czasie Niemieckie czołgi gdyby natarły agresywnie, zepchnęły by aliantów do morza. 

Wczesnym rankiem 6 czerwca 1944 roku dziesiątki barek desantowych zaczęło zbliżać się do brzegów Normandii. Na plażach Utah i Omaha lądowali Amerykanie, na Sword i Gold Brytyjczycy, a na Juno Kanadyjczycy. Poza ciężkimi stratami na Omaha, wszystko przebiegło sprawnie i bez większych strat. Wcześniej w nocy na tyłach pozycji Niemieckich wylądowali spadochroniarze z 101 i 82 amerykańskich dywizji powietrznodesantowych a także brytyjscy komandosi i spadochroniarze z 6 dywizji powietrznodesantowej. Mimo ogromnego rozproszenia i chaosu udało im się wykonać wszystkie zadania. Lądowanie w Normandii było tylko początkiem całej operacji Overlord. Do końca sierpnia trwały ciężkie walki w całej północnej Francji. Do tego czasu udało się otoczyć ( przy dużym udziale polskiej 1 dywizji pancernej) w bitwie pod Falaise większość Niemieckich sił we Francji, wyzwolić Paryż i dojść do linii Sekwany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione