nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Gabriela Szulik

dodane 18.05.2015 14:15

95 lat temu urodził się św. Jan Paweł II

18 maja 1920 r w Wadowicach, tuż przy Rynku przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła.

Nikt nie spodziewał się, że życie tego chłopca, dziecka Karola i Emilii Kaczorowskiej   będzie wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata.

Po tym, jak Karol ukończył gimnazjum w Wadowicach, zaczął studia w Krakowie na wydziale polonistyki. Podczas okupacji pracował w kamieniołomach zakładów chemicznych „Solvay”. Był też jednym z organizatorów konspiracyjnego teatru, w którym był i aktorem. i reżyserem. Jednak jeszcze podczas wojny, w 1942 r. postanowił zmienić swą życiową decyzję i zaczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednocześnie wstąpił do seminarium duchownego. Jako ksiądz pracował potem w parafii Niegowić i w parafii św. Floriana w Krakowie.

Miał zaledwie 38 lat gdy przyjął święcenia biskupie. Był najmłodszym biskupem w Polsce. Dziewięć lat później mianowano go kardynałem.

Papieżem został 16 października 1978 r. na 26 lat. Przybrał wtedy nowe imię: Jan Pawła II.

Odbył 104 pielgrzymki. Z Ewangelią i swym przesłaniem dotarł niemal do wszystkich zakątków świata, choć nie wszędzie przyjmowano go życzliwie. Nie udało się na przykład papieżowi odwiedzić Rosji – nad czym bardzo ubolewał – mimo, że wiele razy próbował nawiązać kontakt z prawosławnymi duchownymi.

Papież dwa razy przyjmował jednak w Watykanie Michaiła Gorbaczowa, niewierzącego polityka, autora wielkich zmian, tak zwanej pierestrojki w Rosji, który wiele lat po obaleniu  Muru Berlińskiego przyznał: „To nie byłoby możliwe bez Jana Pawła II”.

Ojciec Święty zawsze miał otwarte serce na wszelką niesprawiedliwość, czy to w dalekiej Rwandzie, czy wobec losu zabijanych dzieci jeszcze przed urodzeniem.

Jan Paweł II wydał 14 encyklik, napisał ponad 40 listów apostolskich kilkanaście książek.

Wciąż dla setek tysięcy ludzi na całym świecie jest największym autorytetem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione