nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Adam Śliwa

dodane 07.10.2014 10:09

Douglas prosto z wody

W ściśle tajnej operacji z dna Bałtyku wyciągnięto prawdziwy unikat. Amerykański bombowiec z II wojny światowej Douglas A-20.

Wcześniejsze próby wydobycia samolotu bombowego amerykańskiej produkcji Douglas A-20 z II wojny światowej nie powiodły się. Raz przeszkodziła zła pogoda innym razem bomby leżące obok wraku. Ale w końcu się udało. Samolot prawdopodobnie latał w Armii Czerwonej. Rosjanie otrzymali te samoloty w ramach programu pomocy z USA. Na świecie zachowało się tylko 12 tego typu maszyn, a w Europie jest tylko jednak w Wielkiej Brytanii. Wydobyty w Polsce przez Narodowe Muzeum Morskie we współpracy z Marynarką Wojenną i Lotos Petrobaltic wrak jest więc drugim egzemplarzem na naszym kontynencie. Samolot mimo że brak mu ogona jest w dobrym stanie. zachowały się tylne stanowisko strzelca, skrzydła, dwa silniki i śmigła. Bombowiec przeleżał kilkadziesiąt lat na głębokości 15 metrów, 4 km od Rozewia. Po renowacji samolot trafi do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione