nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Maciej Sikorski

dodane 30.05.2014 10:22

Nieme kino i moskole

Nieme kino, czyli widowisko historyczne „Historia dla najmłodszych budzenie pasji” w krakowskim „Kamieniołomie”.

Dzieci śledziły scenkę aktorską, w której bohaterami byli żołnierze rosyjscy w niewoli. Bardzo dowcipnie przedstawiali oni swój pobyt w obozie jenieckim. Napisy na ekranie, tak jak w niemym kinie, wprowadzały dzieci w kolejne wydarzenia. Przedstawiały one moment, w którym w zupełnie przypadkowy sposób wpadają oni na możliwość urozmaicenia posiłków, które praktycznie w 100 proc. składały się z ziemniaków. Jeńcy zaprezentowali, w jaki sposób powstały prawdopodobnie bardzo popularne po dziś dzień na Podhalu placki – moskole.

Później odbyły się warsztaty kulinarne. Dzieci z wielką radością i satysfakcją stały się kucharzami i je wykonały. Wykorzystując tą opowieść dzieci dowiedziały się sporo o I Wojnie Światowej, o tym jak Polacy znajdowali się po różnych stronach frontu. Bardzo zainteresowały ich szczegóły uzbrojenia i umundurowania. Później dzięki ciekawym fragmentom archiwalnych filmów mogły zobaczyć historyczne wydarzenia i poczuć klimat.

Nieme kino i moskole   W pewnym momencie na scenie pojawił się groźny gość - żołnierz sowiecki maszerujący w pełnym uzbrojeniu na Warszawę. Nastąpiła symboliczna zmiana warty. Żołnierz carskiej armii odszedł, zastąpił go bolszewicki z armii Tuchaczewskiego. Dzięki jego opowieścią i fragmentom filmowym dzieci znalazły się w momencie Bitwy Warszawskiej. Całe szczęście zakończonej zwycięsko. Bardzo podobał się młodym widzom zaprezentowany obraz Kossaka „Cud nad Wisłą”. Na koniec ku wielkiej radości dzieci mogły skosztować własnoręcznie wykonanych placków – „moskali”. Całość zwieńczyła jak zwykle bardzo piękne, wspólna fotografia. Następne spotkanie w czerwcu. Przeniesiemy się w nim do okresu II Wojny Światowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Alina
  23.06.2014 22:43
  Zapraszamy w najbliższy piątek tj. 27 czerwca 2014 o g. 18:00 do Kamieniołomu!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione