nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

PAP

dodane 22.05.2014 10:48

Strażacy na ratunek

Polscy strażacy wyjechali pomóc w Bośni i Hercegowinie.

Jak powiedział PAP rzecznik podkarpackich strażaków młodszy brygadier Marcin Betleja, strażacy będą przez minimum dwa tygodnie pomagać w usuwaniu skutków powodzi, która nawiedziła tamten rejon Europy. Ratownicy zabrali ze sobą pompy o wydajności prawie 100 tys. litrów na minutę.

Betleja powiedział, że w skład tzw. modułu, który wyruszył do Bośni i Hercegowiny, wchodzi w sumie 12 zastępów ratowniczych. „Moduł wyposażony jest także w specjalistyczne kontenery: sanitarny oraz kwatermistrzowski, dzięki któremu można wybudować w pełni samowystarczalne obozowisko dla strażaków. Do koordynacji pracy ratowników służy samochód dowodzenia i łączności" - dodał.

Rzecznik podkreślił, że podkarpaccy strażacy mają duże doświadczenie w walce ze skutkami powodzi, także poza granicami kraju. Brali udział w takich misjach na Ukrainie, w Czechach i Węgrzech.

Grupy ratownicze wykorzystywane do usuwania skutków powodzi na terenie innego kraju są uruchamiane albo w ramach umów dwustronnych albo w ramach mechanizmu wspólnotowego ochrony ludności Unii Europejskiej.

Oprócz ratowników, którzy wyruszyli w środę z Krosna, w gotowości jest kolejna grupa strażaków z woj. lubuskiego, która również jest wyposażona w pompę wysokiej wydajności. Grupa ta może pojechać do Serbii, także dotkniętej powodzią.

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro, których nie ma w budżetach tych państw. Straty mogą być większe od tych z czasów wojny z lat 1992-1995.

Po powodziach, w wyniku których ok. 50 osób zginęło, a ucierpiało ponad 1,6 mln, rośnie ryzyko epidemii. Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt domowych i hodowlanych pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem.

W liczącej ok. 3,8 mln mieszkańców Bośni i Hercegowinie powódź dotknęła jedną czwartą ludności. Problemem jest m.in. brak wody pitnej. Ponad 100 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, co spowodowało największy exodus od wojen na Bałkanach w latach 90.

W tej chwili największe zagrożenie stanowi fala powodziowa na Sawie. Problemem są też wypłukiwane przez wodę miny, pozostałe po wojnach w dawnej Jugosławii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione