nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 09.05.2014 06:00

Matka Boża Bolesna

9 maja, Limanowa

W Limanowej, z głównego ołtarza bazyliki spogląda na wiernych łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Maryja trzyma na kolanach umęczone ciało Jezusa.

Rzeźba jest drewniana i ma ok. 1 metra wysokości. Nie wiadomo, gdzie powstała. Prawdopodobnie przywieziono ją z Węgier lub Słowacji gdy z tamtejszych kościołów wyrzucano obrazy i figury maryjne.

Początkowo figura Bolesnej Maryi odbierała cześć na przydrożnej lipie, potem w kapliczce we wsi Mordarka (1 km od Limanowej). W końcu przeniesiono ją do kościoła w Limanowej a ludzi wypraszających przez Maryję potrzebne łaski z roku na rok, było coraz więcej.

Zdecydowano, by w Roku Milenijnym, tysiąc lat po chrzcie Polski, ukoronować cudowna figurę. Korony na skronie Pani Limanowskiej włożył 11 września 1966 r. ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła. Po kradzieży koron zrobił to ponownie, gdy w 1983 r. przyjechał do Polski jako papież. A kiedy 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II jechał do Starego Sącza, by kanonizować bł. Kingę, po drodze zatrzymał się w limanowskiej bazylice i pokłonił Matce Bożej Bolesnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..