nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018
dodane 06.05.2014 06:00

Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

6 maja, Piekary Śląskie

Cudowny obraz Maryi w Piekarach na Górnym Śląsku czczony jest od wieków. W czasie najazdów szwedzkich jezuici, którzy wtedy opiekowali się sanktuarium, dwa razy wywozili obraz do Opola, gdzie w końcu pozostał. Dziś w Piekarach w głównym ołtarzu znajduje się kopia tamtego obrazu namalowana na desce lipowej.

Przez wiele lat w ostatnią niedzielę maja do Piekar Śląskich przyjeżdżał z Krakowa kardynał Karol Wojtyła razem z pielgrzymującymi mężczyznami i młodzieżą męską. A potem, kiedy wybrano go papieżem każdego roku przysyłał specjalny list, który odczytywano na Wzgórzu Piekarskim.

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski z mieszkańcami Śląska Jan Paweł II spotkał się na Jasnej Górze. Ofiarował wtedy Piekarskiej Pani papieską stułę. – Tę stułę włożymy Ojcu Świętemu, jak przyjedzie do Piekar – powiedział ówczesny biskup katowicki, Herbert Bednorz. Obietnicę spełniono, jednak nie w Piekarach, ale na lotniku Muchowiec w Katowicach, gdzie 4 lata później papież spotkał się z Matką Bożą Piekarską. Ojciec Święty nadał Jej wtedy tytuł: „Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” i podarował Maryi złoty różaniec prosząc, by się na nim za Niego modlić. Odtąd w bazylice piekarskiej codziennie przed wieczorną Mszą świętą odmawiany jest różaniec w intencji papieża.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10