nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023
dodane 06.05.2014 06:00

Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

6 maja, Piekary Śląskie

Cudowny obraz Maryi w Piekarach na Górnym Śląsku czczony jest od wieków. W czasie najazdów szwedzkich jezuici, którzy wtedy opiekowali się sanktuarium, dwa razy wywozili obraz do Opola, gdzie w końcu pozostał. Dziś w Piekarach w głównym ołtarzu znajduje się kopia tamtego obrazu namalowana na desce lipowej.

Przez wiele lat w ostatnią niedzielę maja do Piekar Śląskich przyjeżdżał z Krakowa kardynał Karol Wojtyła razem z pielgrzymującymi mężczyznami i młodzieżą męską. A potem, kiedy wybrano go papieżem każdego roku przysyłał specjalny list, który odczytywano na Wzgórzu Piekarskim.

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski z mieszkańcami Śląska Jan Paweł II spotkał się na Jasnej Górze. Ofiarował wtedy Piekarskiej Pani papieską stułę. – Tę stułę włożymy Ojcu Świętemu, jak przyjedzie do Piekar – powiedział ówczesny biskup katowicki, Herbert Bednorz. Obietnicę spełniono, jednak nie w Piekarach, ale na lotniku Muchowiec w Katowicach, gdzie 4 lata później papież spotkał się z Matką Bożą Piekarską. Ojciec Święty nadał Jej wtedy tytuł: „Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” i podarował Maryi złoty różaniec prosząc, by się na nim za Niego modlić. Odtąd w bazylice piekarskiej codziennie przed wieczorną Mszą świętą odmawiany jest różaniec w intencji papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..