nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

ps/DNT

dodane 11.10.2013 23:56

Katolicki Nobel

Co roku, w przeddzień Dnia Papieskiego, przyznawany jest „katolicki Nobel”, czyli nagroda TOTUS.

TOTUSY są wręczane podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie tym, których działalność przyczynia się do podkreślania wartości będących istotną treścią nauczania błogosławionego Jana Pawła II. To właśnie Papieżowi Polakowi nagroda zawdzięcza swoją nazwę. „Totus Tuus”, co znaczy po łacinie „Cały Twój”, to zawołanie Jana Pawła II, który całkowicie zawierzył się Maryi. W swoim herbie papieskim umieścił zresztą literę M, czyli pierwszą literą imienia Maryja. Totusy to najważniejsze nagrody Kościoła katolickiego.

Nagrody przyznaje „Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia” w czterech kategoriach:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza
 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej
 • Propagowanie nauczania Jana Pawła II
 • Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Ale nie zawsze tak było. Pierwsze Totusy rozdano w 2000 roku. Wtedy nagradzano tylko w dwóch kategoriach, a dodatkowo wyróżnienie przypadło zespołowi Arka Noego. Odtąd, co roku, nagradzano kolejne osoby czy instytucje. Totusa medialnego otrzymał między innymi „Gość Niedzielny”, a „Mały Gość” wielokrotnie do nagrody był nominowany, a także otrzymywał wyróżnienie.

Jednym z pomysłodawców Nagród był biskup radomski Jan Chrapek. To po jego śmierci zaczęto przyznawać Totusa medialnego, który upamiętnia pamięć biskupa.
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Sylwia
  12.10.2013 17:35
  Gratulacje dla Małego Gościa Niedzielnego!najlepszej gazety na świecie;)
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione