Katolicki Nobel

ps/DNT

dodane 11.10.2013 23:56

Co roku, w przeddzień Dnia Papieskiego, przyznawany jest „katolicki Nobel”, czyli nagroda TOTUS.

Katolicki Nobel Statuetki Totusa Jakub Szymczuk /GN

TOTUSY są wręczane podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie tym, których działalność przyczynia się do podkreślania wartości będących istotną treścią nauczania błogosławionego Jana Pawła II. To właśnie Papieżowi Polakowi nagroda zawdzięcza swoją nazwę. „Totus Tuus”, co znaczy po łacinie „Cały Twój”, to zawołanie Jana Pawła II, który całkowicie zawierzył się Maryi. W swoim herbie papieskim umieścił zresztą literę M, czyli pierwszą literą imienia Maryja. Totusy to najważniejsze nagrody Kościoła katolickiego.

Nagrody przyznaje „Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia” w czterech kategoriach:

Ale nie zawsze tak było. Pierwsze Totusy rozdano w 2000 roku. Wtedy nagradzano tylko w dwóch kategoriach, a dodatkowo wyróżnienie przypadło zespołowi Arka Noego. Odtąd, co roku, nagradzano kolejne osoby czy instytucje. Totusa medialnego otrzymał między innymi „Gość Niedzielny”, a „Mały Gość” wielokrotnie do nagrody był nominowany, a także otrzymywał wyróżnienie.

Jednym z pomysłodawców Nagród był biskup radomski Jan Chrapek. To po jego śmierci zaczęto przyznawać Totusa medialnego, który upamiętnia pamięć biskupa.