nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

RADIO WATYKAŃSKIE

dodane 28.08.2013 10:31

Weterani najmniejszej armii świata

Byli żołnierze gwardii papieskiej, mieszkający zarówno w Szwajcarii jak i w innych krajach świata, spotkają się na tradycyjnym zjeździe w Lozannie.

31 sierpnia po południu 50 byłych gwardzistów w tradycyjnych strojach przedefiluje ulicami miasta. Następnego dnia wszyscy weterani najmniejszej armii świata wezmą udział w specjalnej Mszy w bazylice Matki Bożej, której przewodniczyć będzie ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga bp Charles Morerod OP.

Krajowy kongres byłych gwardzistów papieskich odbywa się regularnie co dwa lata. W opublikowanym 26 sierpnia komunikacie czytamy, że jest to wyjątkowa okazja, by w sposób widoczny podkreślić wagę i znaczenie służby w papieskim wojsku. Jest to także dobry moment do braterskiego spotkania „towarzyszy broni”, którzy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat służyli w tej najmniejszej, ale i najstarszej armii świata. Komunikat dodaje, że te regularne spotkania pozwalają również na stworzenie pewnej więzi między tą prawie mityczną instytucją, czasem niestety niezbyt dobrze znaną, a zwykłą ludnością Szwajcarii.

Gwardia została założona w 1506 r. przez papieża Juliusza II. Wtedy to 150 najemników szwajcarskich, którzy cieszący się sławą dzielnych i zdyscyplinowanych żołnierzy, przybyło do Rzymu by ochraniać Ojca Świętego. Rekruci do papieskiej armii muszą być katolikami, obywatelami Szwajcarii i kawalerami z bardzo dobrą opinią. Służba w Watykanie trwa dwa lata, ale może zostać przedłużona. Gwardia liczy aktualnie 110 żołnierzy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione