nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

Adam Śliwa

dodane 21.03.2013 09:53

Chińska armia w Holandii

Replika słynnej terakotowej armii "najechała" wystawę w Hadze.

Ponad 100 kopi figur armii Qin Shi Huangdi, pierwszego cesarza Chin można podziwiać w Holandii do 1 lipca. Oryginalna terakotowa armia liczy 7500 naturalnej wielkości figur żołnierzy cesarza i ok. 500 koni. Naukowcy obliczają że jeszcze dalsze 5000 żołnierzy może być pod ziemią. Terakota to wypalona glina. Armia składa się z oficerów, koni i żołnierzy, a każdy ma indywidualne rysy twarzy. Stroje odtworzone są w najdrobniejszych szczegółach. Całe oddziały zostały "pochowane" w grobowcu razem z cesarzem aby go chronić i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Dawniej zamiast figur z cesarzem grzebano prawdziwych ludzi.

Armię odkryto zupełnie przypadkowo w 1974 roku w czasie kopania studni. Pierwotnie wszystkie figury były malowane, ale po odkryciu pod wpływem powietrza barwy zaczęły znikać. W największym sektorze udostępnionym do zwiedzania stoi cały pułk piechoty w sile ponad 3000 ludzi. W szeregach znajdują się łucznicy, medycy, cywile a także wozy bojowe zaprzęgnięte w parę koni. Prawdziwą, w pełni sprawną broń wykonano z drewna i brązu. Samych bełtów do kuszy odnaleziono w grobowcu ponad 30 000. W pozostałych dwóch sektorach stacjonuje kawaleria i dowództwo armii. Wojsko z gliny jest ósmym cudem świata i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

TERAKOTOWA ARMIA Pierwszego Cesarza Chin
MrGregjur

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  katolikwojownik
 • 5
  kociaczek