nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

PAP

dodane 25.01.2013 11:23

Białe szaleństwo ma się dobrze

W górach panują idealne warunki dla amatorów nart i snowboardów.

Na Podhalu i w południowo-wschodniej Małopolsce panują doskonałe warunki narciarskie. Wprawdzie w regionie pokrywa śnieżna jest zróżnicowana i waha się od kilkunastu do ponad 100 cm, to jednak wszystkie trasy są dobrze przygotowane. Koleje i wyciągi są czynne do późnych godzin wieczornych, a ruch na stokach jest umiarkowany.

Na okres ferii przygotowano sporo atrakcji nie tylko dla miłośników tradycyjnego narciarstwa czy snowboardu. Coraz więcej ośrodków ma wybudowane tzw. snow-parki, gdzie można spróbować sił w zjeździe po specjalnie zbudowanych przeszkodach. Taką zabawę oferują m.in. zakopiańska Gubałówka, Witów-Ski, Azoty w Krynicy Zdroju, Trzy Doliny Wierchomla-Muszyna.

Jest też oferta dla miłośników narciarstwa biegowego. W Zakopanem przygotowano ścieżki na Równi Krupowej, w rejonie nowotarskiego lotniska rozpoczyna się prowadząca w stronę Szaflar malownicza trasa. Można także pobiegać m.in. w okolicach Białego Dunajca, Kościeliska oraz w rejonie Koninek na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Kolejną formą spędzania wolnego czasu na nartach są wycieczki ski-tourowe. Jednak wybierając się na taki spacer należy dokładnie zaplanować trasę, pamiętając, że w wyższych partiach gór mogą panować trudne i niebezpieczne warunki.

Mroźna pogoda pozwoliła także na dobre przygotowanie lodowisk. Są one dostępne w wielu miejscowościach regionu oraz w pobliżu niektórych stoków narciarskich, o czym ośrodki informują na swoich stronach internetowych.

Nie tylko czynnie uprawiający sport będą mogli w tych dniach skorzystać z uroków zimy. Już w piątek na zakopiańskiej Harendzie kibice będą mieli okazję dopingować startujących w dwudniowych międzynarodowych zawodach w narciarstwie dowolnym, a w Kościelisku od soboty o punkty w Pucharze Polski rywalizować będą biathloniści.

W niedzielę natomiast w Małem Cichem koło Poronina pokażą się uczestnicy jedynego w Polsce cyklu parad gazdowskich. Rozegrane zostaną trzy konkurencje: wyścig góralskimi sankami (kumoterkami), skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) i skiskiring (koniem ciągnącym narciarza powozi jeździec). Kolejne edycje w każdą niedzielę, aż do 17 lutego, w Ludźmierzu, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Kościelisku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione