nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

Gabriela Szulik

dodane 21.11.2012 14:33

Bociany nie odleciały

Bociany zostają u nas najczęściej dlatego, bo osłabione, nie zdążyły odlecieć ze swoją bocianią rodziną do ciepłych krajów.

O tym, że bociany przylatują do nas na wiosnę, wie każde dziecko. Ale dlaczego niektóre u nas zostają? Bo nie wszystkie bociany wracają na zimę do ciepłych krajów.  

Bociany zostają u nas najczęściej dlatego, bo chore, kontuzjowane, porażone prądem. Ogólnie osłabione, po prostu nie zdążyły odlecieć ze swoją bocianią rodziną do ciepłych krajów. I właściwie dobrze, że chore bociany nie ruszyły w daleką wędrówkę, bo pewnie nie doleciałyby do Afryki. Teraz wszystkie ze złamanymi nogami, skrzydłami, poobijane po upadku z gniazd i niedożywione, mogą zimować w specjalnych Ośrodkach Rehabilitacyjnych dla Zwierząt Chronionych w całej Polsce. Bo okazuje się, że jeśli bociany mają odpowiednie pożywienie i są chronione przed opadami deszczu i śniegu, całkiem dobrze znoszą nawet silne mrozy.

Ważne tylko, żeby każdy kto spotka bociana potrzebującego pomocy, zawiadomił odpowiedni ośrodek dla zwierząt, i żeby sam albo przy pomocy pracowników ośrodka bezpiecznie złapał ptaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione