nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Marcin Jakimowicz

|

MGN 11/2012

dodane 18.10.2012 09:55

Zakazane piosenki

Przeglądając jakieś forum trafiłam na Listę Zespołów Zakazanych przez Kościół . Czytając po kolei, zauważyłam tam takich wykonawców, jak: Queen , Michael Jackson i Linkin Park. Skoro są one zakazane przez Kościół, to czy słuchanie ich piosenek jest grzechem?

Asia, zapewniam Cię: nie ma żadnej zakazanej listy. Kto miałby ją robić? Czy wyobrażasz sobie, że Benedykt XVI odsłuchuje w przerwie między pisaniem kolejnej encykliki a modlitwą Anioł Pański nowy krążek Sepultury i sprawdza, czy piosenki mieszczą się w ramach katolickiego nauczania? Myślę, że niewiele osób w Watykanie w ogóle wie, że istnieje Linkin Park, który właśnie promuje swój najnowszy krążek Living Things.


Wiele razy widziałem w internecie podobne „zakazane listy”. Wszystkie były wyssane palca. Nie ma listy zakazanej przez Kościół, co wcale nie znaczy, że słuchanie Behemotha czy kapel o jednoznacznie demonicznym przekazie nie ma wpływu na nasze życie duchowe. Zupełnie inaczej taki przekaz przyjmie osoba chroniona przez sakramenty, inaczej ktoś kompletnie pozbawiony takiej ochrony. Egzorcyści mają tu wiele do powiedzenia.


Czy słuchanie określonego muzycznego stylu może wyrządzić krzywdę? – Mały Gość pytał niedawno o to ojca Fabiana Błaszkiewicza. „Muzyka sama z siebie nie jest zła. To tak jakby zapytać, czy kształty, jak koło czy kwadrat, mogą być same z siebie dobre lub złe” – odpowiedział jezuita. „Sam rytm pozostaje rytmem, a dźwięk dźwiękiem. Gorzej, jeśli dochodzi do tego zła treść, dołożona zostaje pewna atmosfera. Ideologia często wypełnia muzykę w straszliwy sposób”.
Nie wiesz, czy powinnaś słuchać jakiejś kapeli? A może (to sprawdzona metoda!) opowiesz Bogu o wokaliście, zespole, którego muza pulsuje w twoich słuchawkach? Może twoja „Zdrowaśka” będzie dla nich kołem ratunkowym?
Kiedyś spotkaliśmy się w naszej wspólnocie na modlitwie. Intencje były różne: pokój na świecie, zakończenie kolejnej wojny i tak dalej. „Pomódlmy się – rzucił ktoś – w intencji zespołów, których akurat słuchamy”. Po chwili zdumienia zaczęły padać różne nazwiska i nazwy kapel. Ja modliłem się za Tomka Budzyńskiego (słuchałem akurat Armii). Minęło kilka lat. Kompletnie zapomniałem o tamtej modlitwie.


Gdy zrobiłem do książki „Radykalni” wywiady z muzykami rockowymi, którzy spotkali żywego Boga mój kolega rzucił: „Pamiętasz? Kilka lat temu modliłeś się za Tomka Budzyńskiego. Przecież on jest bohaterem twojej książki!”. Zatkało mnie. Czy Bóg posłużył się ta małą, słabą modlitwą? Nie mam pojęcia.
Piszesz o Queen. Tuż przed śmiercią Freddie Mercury powiedział rozgoryczony: „Za żadne pieniądze nie mogłem kupić prawdziwej miłości”. Może jedna „Zdrowaśka” przydałaby mu się bardziej niż pisk rozhisteryzowanych, stłoczonych pod sceną fanek?
I rzecz najważniejsza: Piszesz: „Kościół zakazuje”, ale przecież Kościół to my wszyscy. Pamiętaj o tym! Nieustannie czytam na portalach internetowych „Kościół to, Kościół tamto”. Tak, jakby chodziło o jakąś złowrogą instytucję. Kościół żyje napędzany miłością Jezusa.

« 1 »
oceń artykuł
 • Tamer
  28.03.2015 22:46
  Czyli kościól może sie wtrącać teraz nawet w moje osobiste upodobania. Po prostu śmieszne :)) Oczywiście moim zdaniem nie jest to grzech
  doceń 1
 • Fanagaa
  07.05.2015 20:44
  Bardzo mi się spodobał ten artykuł. To prawda. Może ktoś słucha piosenki np. Katty Perry, bo się podoba jej rytm a nie tekst? Księża robią taką listę, bo ludzie w danej kapeli są np. żydami (patrz Linkin Park). Gdzie jest tolerancja? Kapela zabroniona, bo ktoś jest innego wyznania?
  doceń 0
 • Kazimierz57
  04.10.2015 15:17
  SZANUJĘ CUDZĄ ODMIENNOŚĆ, ORAZ TO, ŻE KTOŚ PISZE LEWĄ RĘKĄ, ŻE MA KATAR-KOKLUSZ-ŁUPIEŻ Z PRZERZUTAMI! SZANUJĘ LUDZKIE SŁABOŚCI I NIEMOŻNOŚCI. WQQ..WIA MNIE TO ŻE: MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE, A BEZ MUZYKI ŚWIAT JEST DZIKI, A TEGO MI SIĘ ZABRANIA?! Z JAKIEJ RACJI?! ORGANY KOŚCIELNE RÓWNIEŻ WYTWARZAJĄ WIBRACJE I CZĘSTOTLIWOŚCI ZWANE: INFRA DŹWIĘKAMI - CZYLI SZKODLIWYMI! Słucham Pink Floyd, Rolling Stones....i wielu pozostałych! I BĘDĘ SŁUCHAŁ DALEJ! BO LUBIĘ!
  doceń 1
 • Marci
  03.01.2018 15:33
  Czy muzyka jest szkodliwa? Wielu artystów jest uwikłanych w zło. Muzyka rockandrollowa została wymyślona przez twórców satanizmu dla mas. Wiele zespołów "popularnych" podąża tym nurtem, świadomie bądź nie. Rolling Stones od początku byli związani z kościołem szatana np. Ich piosenki były puszczane prawie wszędzie. Obecnie także wiele gwiazd muzyki "lżejszej" ujawnia swoje powiązania ze złem. Egzorcyści mają co robić i często stają wobec rzesz ludzi zniewolonych przez sztukę poświęconą diabłu. Należy unikać wszystkiego, co ma choć pozór zła. Nawet, jeśli muzyka wydaje się nienajgorsza, to masz wybór: muzyka albo modlitwa albo praca albo rodzina itp. Pan Bóg jest najważniejszy, więc zawsze trzeba mieć dla Niego czas. Maryja powstrzymuje zło w Twoim życiu, więc musi być czas na Różaniec. Ten czas się zwróci i da wspaniałe owoce. Modlitwa przynosi często rozwiązania rozmaitych problemów. Praca/nauka - też ważne. Rodzina też ważna. Długie słuchanie muzyki wydaje się więc mało produktywne. Subkultury muzyczne to moim zdaniem często wyrzutki. Lepiej nie iść tą drogą. Trzeba słuchać się Boga i Maryi, a nie jakiegoś chłystka. Zastanów się, do czego doprowadzi. Dobry katolik ma na ogół dobrą pracę, kochającą rodzinę. Na tym polegą mądrość życiowa. Bóg nie może być przesłaniany przez jakichś przygłupów. Kompromisy w tej kwestii są bardzo bolesne, można stracić bardzo wiele. Trzeba zawierzać się Bogu, wytrwale modlić, mówić Różaniec, uczestniczyć we Mszy Świętej. Pan Bóg prowadzi prostymi ścieżkami i zatroszczy się o Ciebie. Oddali nieszczęście, da dobrego męża/żonę, pracę. Pójdziesz do odpowiedniej szkoły, znajdziesz sposób na życie. Należy Mu za to dziękować. To jest piękne...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10